YÜZÜNDE ÇOCUKLAR GÜLÜMSÜYOR | Gazipaşa Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>YÜZÜNDE ÇOCUKLAR GÜLÜMSÜYOR 27.12.2018 00:00

YÜZÜNDE ÇOCUKLAR GÜLÜMSÜYOR

YÜZÜNDE bir çocuk taşıyorsun hep. Ayazlarda bırakılmış, büyümemiş, büyümesine izin verilmemiş bir çocuk. Bütün çocukların çocukluğundan ödünç alınmış, bütün çocuklara çocukluğunu çağrıştıran bir çocuk bu. Ve yüzünde taşıdığın bu çocuğa yüreğinde bir sıcak

YÜZÜNDE bir çocuk taşıyorsun hep. Ayazlarda bırakılmış, büyümemiş, büyümesine izin verilmemiş bir çocuk. Bütün çocukların çocukluğundan ödünç alınmış, bütün çocuklara çocukluğunu çağrıştıran bir çocuk bu. Ve yüzünde taşıdığın bu çocuğa yüreğinde bir sıcaklık büyütüyorsun durmadan; yüreğini o çocuğa emanet ediyorsun sen.

Çocuklara emanet edilmiş yürekler, yüreklere sığınmış çocuklar varsa bilesin ki hem dem bahar içredir, her dem türkü tadındadır yaşamak. Yüzünde taşıdığın çocuk yüzüne sinmiş hüzne bir isyandır ve isyandır ertelenmiş baharlara, geç kalınmış menzillere. İyi ki var o çocuk, iyi ki ona emanet edilmiş yüreğin, iyi ki yüreğine sığınmış. Büyümene, bütün bütün hüzne dalıp kaybolmana engel oluyor. Çünkü çocuklar en önce fark edilir sokaklarda ve onların sesi hayatın devam ettiğine dair en güçlü kanıttır her yerde. Yüzünde taşıdığın, yüreğine sığınmış çocuğa iyi bak. Kışların ayazından, yazların sıcağından koru onu. Kocaman bir canavara dönen ve her şeyi yutan kentlerde kaybolmasına izin verme onun. O çocuk güldükçe gülüyorsun sen, o çocuk yaşadığı sürece hüznü eski bir hikâye olarak anımsıyorsun. Oysa o çocuğun gülmeleri eksilir ve yüreği ayazlarda kalıp titrerse; titrer bedenin, yalnızlıktan bunalıp terk eder tenini canın. Çünkü o çocuk tenine can senin, canına bir şenlikli yaren.

Yüzünde bir çocuk, dilinde o çocuktan ödünç alınmış cümleler… Ve sen o çocukla güzelsin, o cümlelerle anlamlı. Hikâyendeki eksiğe çare ve uğruna ölünesi menziller için çıktığın yolculuklarda yol arkadaşı o çocuk sana. Yol arkadaşını yolda bırakmak, eksiğine çare olanı eksiltmek üzer o çocuğu. Yüzüne hüzünler değerse çocuğun terk eder seni o çocuk. O zaman sızım sızım sızlar için, tutulur dilin. O zaman derin kuyularda bir küçücük ışığa, bir küçücük söze hasret ve kendinden bile uzak bir ömre mahkûm olursun. Söz geçmez olur yüreğine, baharlar uğramaz olur gönül vadilerine.

Yüzünde bir çocuk taşıyorsun hep, yüzünde bir çocuk taşı sen hep. O çocukla dal uykulara, o çocuğun ay yüzüne bakarak uyan sabahları. O çocuk, kimsesizliklerde kimsen; o çocuk kimsenin bilmediği ve bilemeyeceği en güzel hikayen…

http://www.gazipasagazetesi.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright Gazipaşa Gazetesi 2014