“ Musul Sorunu ve Atatürk”    Üzerindeki yazılarımız  Hakkında. | Gazipaşa Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>“ Musul Sorunu ve Atatürk” Üzerindeki yazılarımız Hakkında. 01.05.2019 00:00

“ Musul Sorunu ve Atatürk” Üzerindeki yazılarımız Hakkında.

Ülkemizde Atatürk düşmanlığı gün geçtikçe yaygınlaşmakta,Atatürk’e küfretmek isteyenler küfür konusu olarak Musul,12 adalar ve İsmet Paşa’nın tek parti yönetiminden gitmektedirler.İsmet Paşa’ya yöneltilen,hakaretlerin,12 adaların ve Musul’un alınamayışınd

Ülkemizde Atatürk düşmanlığı gün geçtikçe yaygınlaşmakta,Atatürk’e küfretmek isteyenler küfür konusu olarak Musul,12 adalar ve İsmet Paşa’nın tek parti yönetiminden gitmektedirler.İsmet Paşa’ya yöneltilen,hakaretlerin,12 adaların ve Musul’un alınamayışında gösterilmek istenen zaafların anlatılmasında hedef alınan kişi doğrudan doğruya Atatürk’tür.

          Şu günlerde Atatürk’e saldırı yayınları  vitrinlerde boy göstermekte ve Atatürk’e sövenler itibar görmektedir.Hatta birçok dergide Atatürk açıkça hedef alınmaktadır.

          Geçtiğimiz sayılarımızda Hatay’ın  alınışını ve Hatay’ın alınışında Atatürk’ün tarif edilmez güç gösterisiyle etkinliğini anlatmıştık.

          Bu sayımızdan itibaren  Musul’un nasıl elden çıktığını  ve Musul’un elden çıkmaması için Atatürk’ün ve Atatürk’ün  yönetimindeki TBMM’nin ,hatta Lozan’da Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü’nün  olağanüstü gayretlerini anlatacağız.

          Bu yazılarımıza geçmeden önce şunu anlatmak istiyoruz:

          İngilizler 1.dünya savaşını Hindistan ve Mısır sayesinde ayrıca Türk ordusunun yönetimindeki Alman komutanlar sayesinde kazanmışlardır.Hindistan’dan asker getirmişler,bu askerleri Mısır’da eğitmişlerdir.

          İlerki sayılarımızda anlatacağımız gibi  İngilizlerle  Musul  konusu tartışılırken Musul’da muhatabımız Büyük Britanya’dır.O günkü Britanya’nın  Irak’ta tam teşekküllü bir hava gücü filosu vardır. Hindistan’dan asker getirtilmiştir.Mısır yine elindedir,Savaşı 1918 yılında bitirmiştir.Birinci dünya savaşından sonra gücünü toplamış ve kendisini yenilemiştir.

           İşte Musul için mücadele  böyle bir  düşmana karşı verilmiştir,

           Burada şu husus da hatırlanmalı.Hatay 5 temmuz 1938 günü Türk’ün olmuştur.O günkü Atatürk’ün liderliğindeki Türkiye (Atatürk düşmanlarının hoşuna gitmeyecek ama) dünyanın sayılı ve itibarlı devletlerinden birisidir..

           5 Temmuz Pazartesi sabahı Kurmaz Albay Şükrü Kanatlı komutasındaki Türk ordusu Hatay’a  Fransa’dan izin alarak girmemiş ve Türk ordusu  Hatay’a ültümatomla girerken Hatay’daki Fransız  askeri birlikleri  Türk ordusuna selam durmuştur.

           Ancak Musul sorunu devam ederken yukarıda gücünü anlattığımız İngiltere’nin karşısında 8 Ekim 1912-11 Ekim 1922 arasında  tam 10 yıl savaşan, son olarak Sakarya ve Büyük taarruz savaşlarını yapan,genç nüfusunu çok büyük ölçüde kaybetmiş,iktisaden çökmüş bir Türkiye vardır.     

           Bu yazılarımızı okuyucularımızın mutlaka takip etmesini bekliyoruz.  

           İlkyazımız Yarın.

           Hoşça kalınız

http://www.gazipasagazetesi.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright Gazipaşa Gazetesi 2014