CHP Zübeyde Hanım’ı andı | Gazipaşa Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> CHP Zübeyde Hanım’ı andı15.01.2019 12:59

CHP Zübeyde Hanım’ı andı

CHP Zübeyde Hanım’ı andı


CHP Belediye Başkan Adayı Yılmaz, “Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anasını sözlemle anıyoruz” dedi.


Bu haber 2628 kez okundu.

CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Gazipaşa Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Yılmaz ve İlçe Kadın Kolları, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ölümünün 96’ncı yılı dolayısıyla açıklama yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getiren Zübeyde Hanım’ın aramızdan ayrılışını büyük bir hüzün ile andıklarını belirten Belediye Başkan Adayın Yılmaz, “Atatürk gibi bir yurtsever, önder, komutan ve devlet adamını doğurmak, dünyada sadece Zübeyde Hanım'a kısmet oldu. Zübeyde Hanım, her Türk kadını gibi çileli zor yaşam koşullarında vatanına, memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren ve tüm dünyanın takdirini kazanan Atatürk'ü Türk milletine armağan eden bir anaydı. Bu büyük kadın, zekası ve fazileti ile oğluna ve kuracağı Türkiye Cumhuriyeti’ne yürekten inanmış, hep oğlunun yanında olmuştur.  Zübeyde Hanım sadece Mustafa Kemal’in değil aynı zamanda bizlerinde annesidir. Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anasını özlemle yad ediyor, anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

 

SANA MİNNETTARIZ

CHP Gazipaşa Kadın Kolları Başkanı Huriye Tunç ise, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bize armağan eden anamız. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Langaza’da dünyaya gelmiştir. Türklüğü ile gurur duyan bu hanım, zeka ve cesaretle yoğrulmuş güzelliğinin yanında, atalarından gelmiş inançlarına bağlı, İslam dininin gereklerine uygun yetiştirilmiş dindar bir kadındır. Ali Rıza Efendi’nin ölümünden sonra, genç yaşta iki çocuğuyla birlikte hayata karşı zorlu bir sınav vermiştir. Bu sınavla bir milletin kaderini değiştiren büyük bir evladı, Türk Milleti’ne armağan etmiştir. Ana ve oğul arasındaki saygı ve sevgi bağı ne kadar kuvvetli olsa da Mustafa Kemal’in gençlik ve çocukluk yılları dışında, birbirlerinden çoğu zaman ayrı kalmışlardır. Bu ayrılık Zübeyde Hanım’ı çok yormuş, zamanla hastalanmıştır. Oğlunun idama mahkum edildiği ve öldüğü yönündeki haberleri duydukça kısmen felç olmuştur. Mustafa Kemal annesinden daha fazla ayrı kalamayıp, Zübeyde Hanım’ı önce Ankara’ya daha sonra da hayatının son zamanlarını geçireceği İzmir’e getirmiştir. Son günlerini İzmir Karşıyaka’da geçirmiş ve çok istediği oğlunun mürüvvetini görmeden 14 Ocak 1923’te hayata gözlerini yummuştur. Bu millet böyle bir evladı bize kazandırdığın için sana minnettardır. Bu gün senin yetiştirdiğin ve bizlere emanet ettiğin büyük Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in evlatları seni asla unutmayacaktır. Ülkemizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayattaki en değerli varlığım’ dediği, şefkatini her an içinde hissettiği değerli annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 96’ncıyıldönümünde saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Diğer Siyaset haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


Hava Durumu
http://www.gazipasagazetesi.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright Gazipaşa Gazetesi 2014