Trafikte öncelik yayalarda | Gazipaşa Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Trafikte öncelik yayalarda07.02.2019 12:57

Trafikte öncelik yayalarda

Trafikte öncelik yayalarda


İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından ilan edilen ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ nedeniyle Gazipaşa’da ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla eylem yapıldı.


Bu haber 1560 kez okundu.

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından ilan edilen ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ nedeniyle Gazipaşa’da ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’  sloganıyla eylem yapıldı.  İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından ilçedeki tüm yaya ve okul geçitlerinde yapılan uygulamada,  sürücüler yayalara yol vererek yeni uygulama hakkında görevli polislerden bilgiler aldılar.

D400 Karayolu Milli Egemenlik Bulvarı Merkez Anadolu Lisesi önünde İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan etkinlikte; Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Tayfun Ilgaz, kurum amirleri ve öğrenciler yaya geçitlerini kullanarak dikkat çekmeye çalıştı. Vatandaşların da takdirini kazanan uygulamada sürücülere yaya öncelikli trafik algısı oluşturulmaya çalışıldı. Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, ‘ Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’   etkinliğiyle ilgili sürücüleri bilgilendirirken,  yayalara yol vermeleri konusunda da uyardı.

Konuyla ilgili bilgi veren Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, sürücülerin görevli bir kişi ya da trafik ışıkları olmadığı yaya geçitleri ile okul geçitlerinde yavaşlamaları, buradan geçen veya geçmek üzere olanlar varsa, yol vermeleri zorunlu hale geldi. Bu kanunla birlikte,  bu bilincinde ülkemizde yaygınlaşması gerekiyor. İçişleri Bakanlığımız, bu noktada bütün İl Valiliklerine eş zamanlı olarak uygulamanın tanıtımı ve farkındalığın oluşturulması için yazı gönderdi. ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ isimli bu uygulama dolayısıyla buradayız. Bu bilincin oluşması için buradayız” dedi.

Kaymakam Sakar sözlerini şöyle sürdürdü : “Gazipaşa’da insanımızın, sürücülerimizin bu bilinci çok kısa sürede oluşturacaklarını düşünüyorum. Burada önemli olan, çocuklarımızın güvenli bir şekilde okullara ulaşmasını sağlamak, trafik güvenliğini sağlamak ve bunu aksatmadan da hayata yol vermektir.  Bu kapsamda bütün daire amirlerimizle birlikte buradayız. Uygulamanın başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Diğer GÜNCEL haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


Hava Durumu
http://www.gazipasagazetesi.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright Gazipaşa Gazetesi 2014